Rozwój osobisty

Rozwój osobisty to zagadnienie, które bardzo często pojawia się w literaturze dotyczącej psychologii sukcesu. Rozwój osobisty nie jest łatwy do zdefiniowania. Mówiąc najprościej jest to cały szereg działań, które zmierzają do tego, że dana jednostka stara się lepiej wykorzystywać swój potencjał, pracuje nad relacjami z innymi ludźmi oraz nad osobistą motywacją.

Rozwój osobisty to dobra droga do tego, aby osiągnąć stan zadowolenia z siebie.

 

Pojęciem ściśle powiązanym z rozwojem osobistym jest inteligencja emocjonalna. Osoby, które odznaczają się taką inteligencją bardzo dobrze radzą sobie w życiu osobistym i zawodowym, choć z pozoru może się wydawać, że nie mają w sobie wielkiego potencjału.

Inteligencja emocjonalna oznacza posiadanie zdrowej samooceny, czyli ani niezaniżonej ani niezawyżonej.

Osoby, które wierzą w siebie i dobrze o sobie myślą doskonale radzą sobie z otaczającą rzeczywistością. Inteligencja emocjonalna to coś, co pomaga osiągać sukcesy zawodowe. Ważnymi jej składowymi są także motywacja, wytrwałość i dobra organizacja. Osoby o takim nastawieniu, wyznaczają sobie ambitne cele i sukcesywnie do nich dążą. Jeśli inteligencja emocjonalna jest dobrze rozwinięta u danej osoby, to pomaga ona w pokonywaniu wielu przeszkód. Ktoś kto wierzy w siebie zawsze znajduje rozwiązania problemów a także potrafi motywować siebie do ciężkiej pracy. Osiągane później sukcesy są powodem do satysfakcji.

Szukasz szkoleń na temat rozwoju osobistego polecam link do strony http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_interpersonalne/kat2_rozwoj-osobisty – pełna lista aktualnych szkoleń i kursów.

 

W decydowaniu o wybitnych osiągnięciach zawodowych iloraz inteligencji zajmuje drugie miejsce, po inteligencji emocjonalnej.

 

Rozwój osobisty oraz inteligencja emocjonalna to dwa zagadnienia, przy których duży nacisk kładzie się na dobre relacje z innymi ludźmi. Ważną częścią inteligencji emocjonalnej jest empatia. Oznacza ona umiejętność odgadywania motywów cudzego postępowania oraz wczuwania się położenie innych osób. Dzięki empatii układanie relacji towarzyskich i zawodowych jest dużo łatwiejsze. Rozwój osobisty to coś, nad czym z pewnością warto pracować. Pokonywanie trudności, nabywanie nowych doświadczeń to rzeczy, które pozwalają nam czerpać większą radość z życia. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie psychologią i rozwojem osobistym z każdym rokiem wzrasta.

 

Oczyszczony umysł łatwo się uspokaja.

Daniel Goleman – Umysł medytujący

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *