Wpływ samooceny na jakość życia

W naszym społeczeństwie obecnie wiele osób cierpi na zaniżoną samoocenę. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, jak bardzo niska samoocena może rzutować na jakość naszego życia. Niska samoocena przejawia się tym, że dana osoba posiada liczne kompleksy, nie wierzy w swoje możliwości i czuje się gorsza od innych. Bardzo często niskiej samoocenie towarzyszy też nieśmiałość.

Inwestycja w swój rozwój podnosi samoocenę warto korzystać ze szkoleń, kursów – http://www.szkolenia24h.pl/oferty/slowo_rozwój/

Osoby, które nie myślą o sobie dobrze niestety dużo gorzej od innych radzą sobie w życiu. Mają problem z nawiązywaniem relacji koleżeńskich, gorzej radzą sobie w pracy i często też nie układa się ich życie uczuciowe. Osoba o niskiej samoocenie boi się zmian, często unika okoliczności, w których mogłaby nauczyć się czegoś nowego, na czym cierpi jej rozwój. W skrajnych przypadkach niska samoocena może mieć naprawdę fatalne skutki. Towarzyszy jej, bowiem zwykle samotność, obniżenie nastroju, które niekiedy może nawet prowadzić do głębokiej depresji a nawet do prób samobójczych.

 

Niska samoocena bardzo często wynika z błędów wychowawczych, jakie popełnili rodzice. Jeśli ktoś jest nieustannie krytykowany, od dziecka nie otrzymuje należnego mu wsparcia nic, więc dziwnego, że staje się osobą wycofaną, która myśli o sobie. Dobry rodzic powinien, więc zawsze wspierać swoje dziecko, inspirować je do nowych działań, chwalić za osiągnięcia oraz jeśli trzeba to powinien skrytykować, ale konstruktywnie i z poszanowaniem godności dziecka. Negatywny wpływ na samoocenę mogą mieć także inne osoby, z którymi mamy stały kontakt. Bywa, że jest to szef, który stosuje lobbing czy współpracownicy, którzy znaleźli sobie ofiarę w zespole i starają się ją szykanować na różne sposoby. Warto, więc zwracać uwagę na to, czy w naszym otoczeniu są osoby, które przyczyniają się do pogłębiania niskiej samooceny. Jeśli tylko możemy powinniśmy, więc takie szkodliwe kontakty ograniczać. Samoocena jest wartością, która zmienia się w czasie i na szczęście zawsze możemy pracować nad jej poprawą. Można to robić samodzielnie, jeśli jednak ktoś cierpi na bardzo niską samoocenę, która utrzymuje się od lat, warto skorzystać z pomocy psychologa.

Szukaj porad na stronie http://www.poradniki24h.pl/temat/rozwoj-osobisty/

Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa

https://bonito.pl/k-1875890-odzyskane-szczescie-wolnosc-od-bagazu-z-dziecinstwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *