Jak napisać CV

Temat rzeka, na który napisano już bardzo wiele. Mimo to wciąż mnóstwo osób sporządzając swoją aplikację o pracę popełnia podstawowe błędy. Można by je podzielić na dwie główne grupy. Niedociągnięcia pierwszego rodzaju sprawiają, że dokument ogólnie jest nieczytelny i niezrozumiały. Drugi rodzaj mankamentów dotyczy tego, iż nasza oferta nie jest dopasowana do oczekiwań pracodawcy. Tylko po uwzględnieniu tych dwóch aspektów możemy stworzyć skuteczne CV.

Skuteczne CV powinno być przejrzyste. Pamiętaj, że osoba rekrutująca ma do przejrzenia mnóstwo innych aplikacji i nie będzie się szczególnie mocno pochylała nad Twoją, próbując dociec o co Ci chodziło w chaotycznie rozpisanej liście kompetencji czy historii zatrudnienia. Tutaj często pojawia się pytanie: czy dobrym rozwiązaniem jest gotowe CV? Wzór może być przydatny, jednak lepiej nie opierać się na nim zbyt sztywno. Warto wykorzystać sam schemat prezentowania informacji – taki jak układ nagłówków i rodzaje wypunktowań, o ile prezentują się czytelnie – jednak zawartość powinna być sprofilowana pod nas oraz pod ogłoszenie.

Tutaj docieramy do drugiego aspektu sprawy. Wiele osób pyta: jak napisać CV? Skuteczne CV to takie, które szybko i w uporządkowany sposób prezentuje nasz profil zawodowy osobie rekrutującej. To pierwszy wymóg. Drugi to dopasowanie tego profilu do potrzeb zatrudniającego. Szukającym pracy wydaje się, że warto wysyłać aplikacje wszędzie, licząc na łut szczęścia (a może się uda…). Prawa jest taka, iż na 100% się nie uda. Jeśli Twoje umiejętności i doświadczenie zawodowe nie pokrywają się z tym, czego potrzebuje pracodawca, jakie on ma powody, aby Cię zatrudnić? Przecież na rynku oprócz Ciebie są tysiące innych szukających i wśród nich znajdzie się ktoś o kompetencjach niezbędnych do piastowania danego stanowiska.

Chcesz zdobyć dobra pracę dobrze zarabiać podnoś swoje kwalifikacje umiejętności kompetencje – w prezentowaniu własnej osoby przydatne są szkolenia z autoprezentacji naucz się sprzedawać prezentować siebie własna osobę, dzięki tym szkolenia zdobywasz pewność siebie tak bardzo potrzebną w każdym aspekcie naszego życia.

Dopasowanie CV do ogłoszenia to z jednej strony kwestia realnych możliwości, czyli tego, czy rzeczywiście nasz profil zawodowy zgadza się z zapotrzebowaniem pracodawcy. Druga rzecz to położenie w CV akcentu na te rzeczy, o które ogłoszeniodawca pyta. Nie warto wypisywać długiej listy wszystkiego co umiemy, uwzględniając w niej rzeczy nieistotne na stanowisku, o które się ubiegamy. Należy skupić się na tym, co będzie tam przydatne. Pisanie CV może nawet wyglądać tak, iż umieszcza się w nim sformułowania użyte w ogłoszeniu o pracę. Dzięki temu osoba rekrutująca nie musi się długo zastanawiać nad tym, czy nasza aplikacja jest zgodna ze stawianymi przez firmę wymogami.

W tym momencie docieramy do miejsca, gdzie się okazuje, że winę za dużą ilość źle napisanych i nietrafionych aplikacji o pracę ponoszą także pracodawcy. Skuteczne CV może powstać tylko w odpowiedzi na dobrze napisaną ofertę pracy, tj. taką, która będzie precyzyjnie wskazywała, jakie umiejętności i uprawnienia są absolutnie niezbędne, a jakie – mile widziane. Niestety firmy często popełniają błąd stawiania zbyt dużych wymogów. Jeśli lista kompetencji jest zbyt imponująca jak na dane stanowisko, szukający pracy zauważy to i uzna, że są to raczej sugestie a nie wymogi, po czym wyśle w odpowiedzi swoją średnio dopasowaną aplikację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *