Jak sfinansować rozwój firmy?

Prowadzenie firmy, szczególnie na początku, to pasmo przewidzianych i nieprzewidzianych wydatków oraz niewielkich zysków. Z reguły nie wystarczają one na sfinansowanie rozwoju firmy, nie pozwalają na inwestycje, które mogłyby rozwinąć firmę. Z tego powodu wielu przedsiębiorców staje przed problemem pozyskania środków finansowych, pozwalających sfinansowanie zaplanowanych inwestycji. W zasadzie problemem to nie jest – istnieje wiele możliwości pozyskania środków z zewnątrz. Pytanie nasuwa się samo: które są najkorzystniejsze? Z których warto korzystać?

Odpowiedź nie jest łatwa, ponieważ opłacalność takiej czy innej formy finansowania zależy od wielu czynników. Do najważniejszych można zaliczyć wysokość oczekiwanych środków, profil działalności, możliwości regulowania zadłużenia firmy, czy też wielkość przedsiębiorstwa.

 

Najpopularniejszą formą pozyskiwania środków na rozwój firmy są oczywiście dotacje. Ich zaletą jest to, iż często są bezzwrotne, minusem zaś fakt, iż ich otrzymanie nie jest łatwe. Należy spełnić szereg warunków, przedłożyć wiele dokumentów, często tez posiadać gotówkę pozwalającą sfinansować określony procent wnioskowanej inwestycji. Standardem bowiem jest iż dotacją nie można sfinansować całości inwestycji. Rzecz jasna na pozostałą część inwestycji można otrzymać kredyt.

 

Szkolenia z zakresu dotacje europejskie – zobacz jak zdobyć wiedzę z zakresu uzyskiwania dotacji europejskich na prowadzona działalność zobacz aktualne inforacje na temt tego typu szkoleń http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_dotacje-europejskie/

 

Kredyty – nie tylko jako dodatek do dotacji – to druga, z popularniejszych form pozyskiwania środków na rozwój firmy. Otrzymać je nie jest trudno, pod warunkiem, iż zdolność kredytowa firmy jest taka jak należy, niestety – co oczywiste – należy je spłacić, rzecz jasna powiększone o odsetki i inne koszty. Często jednak to jedyna droga do sfinansowania rozwoju firmy, szczególnie wtedy, gdy na planowana inwestycje nie można otrzymać żadnej dotacji.

Finansowanie firmy wymaga wiedzy z zakresu finansów w tym celu pomaga szkolenia finanse zobacz jakie na stronie http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_biznesowe/kat2_finanse/.

Popularną formą pozyskiwania środków trwałych, niezbędnych do rozwoju firmy jest też leasing. Umowa leasingowa niejednokrotnie jest o wiele korzystniejsza niż kredyt, warto więc zastanowić się nad takim krokiem.

 

Finansowanie firm to bardzo szeroki temat, w który każdy przedsiębiorca powinien się orientować. Warto bowiem wiedzieć, jak sfinansować rozwój firmy. Taka wiedza jest krytycznie potrzebna, nie tylko, ze względu na rozwój firmy. Zły wybór finansowania inwestycji może być pierwszym krokiem do utraty płynności finansowej firmy, którego konsekwencją może być bankructwo. Należy o tym pamiętać i ostrożnie planować takie kroki. Tylko wtedy chęć rozwoju firmy nie stanie się źródłem problemów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *