Motywacja w szukaniu pracy

Młodzi ludzie, którzy obecnie wkraczają na rynek pracy po ukończonych studiach, nie mają łatwego zadania. Dla wielu pracodawców nie są już oni atrakcyjną grupą do zatrudnienia, zarówno pod względem kosztów które muszą ponieść, jak w przypadku studentów, ani pod względem doświadczenia, jak w przypadku osób będących na rynku pracy znacznie dłużej. Poszukiwania pracy są więc dla nich drogą pod górkę i nie każdemu szybko udaje się osiągnąć szczyt. Po jakimś czasie wielu z nich zaczyna tracić nadzieję na to, że w końcu uda im się znaleźć pracę w wymarzonym zawodzie. Co więc można zrobić, aby nie poddawać się w walce o dobre stanowisko?

 

Podstawą jest jasne wytyczenie sobie celów. Sukcesem będzie zatem znalezienie takiej pracy, która będzie zgodna z zainteresowaniami, zdobytym wykształceniem i przede wszystkim będzie sprawiała prawdziwą przyjemność z tego, co się robi. Otrzymanie jednak takiej pracy może jednak wymagać często przejścia kolejnych szczebli kariery, czyli również poprzez pracę na stanowiskach mało atrakcyjnych. Jednak należy pamiętać, że niemal każde dodatkowe doświadczenie zawodowe stanowi wartość dodaną dla potencjalnego pracodawcy. Zdecydowanie bardziej wolą oni zatrudnić osobę, która w swoim CV potrafi wykazać, że bez problemu dostosowuje się do różnych sytuacji i bez problemu uczy się nowych rzeczy.

Ważnym elementem podczas poszukiwań pracy jest to, aby nie zniechęcać się, nawet jeśli wciąż będziemy ponosić porażki. Nawet kolejna rozmowa kwalifikacyjna, która nie przyniesie za sobą otrzymania oferty pracy, może być dla nas wartościowa. Po zakończonej rozmowie warto ją przeanalizować. Samodzielne wypunktowanie własnych błędów jest najlepszą nauką, o ile będziemy w stanie wyciągnąć odpowiednie wnioski i w kolejnym podejściu już będziemy starali się do nich zastosować.

Pamiętaj iż Twoje CV to pierwszy kontakt z przyszłym pracodawca zobacz jak pisać CV

Częstym błędem szukających pracy jest wysyłanie swojego CV „na ślepo”, czyli w odpowiedzi na każde ogłoszenie. Jest to mało skuteczne, a do tego może dodatkowo zniechęcać poprzez pojawianie się myśli: „wysyłam tyle podań, a nikt nie odpowiada”. Zdecydowanie lepiej dokładnie wczytywać się w oczekiwania pracodawcy, poszukać informacji o danej firmie i wysyłać swoje dokumenty tylko tam, gdzie rzeczywiście możemy mieć szansę otrzymania pracy i sami chcielibyśmy pracować. Dobrym sposobem jest również aktywne udzielanie się na grupach dyskusyjnych, na których możemy znaleźć potencjalnych pracodawców. Czasem pokazanie siebie jako eksperta w jakiejś dziedzinie, czy też bezpośrednie nawiązanie kontaktu z osobą odpowiedzialną za rekrutację może pozwolić nam osiągnąć znacznie lepsze rezultaty, niż wysłanie setek CV.

Zobacz jakie oferty pracy czekają na Ciebie – oferty pracy – oraz porady dotyczące pracy – http://www.poradniki24h.pl/temat/praca/

W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby, które podczas poszukiwań pracy nie posiadają żadnego innego zajęcia. Nawet jeśli nie mamy w tym czasie możliwości pracy gdziekolwiek choćby na pół etatu, to nie powinniśmy całych dni wykorzystywać wyłącznie na przeglądanie ofert pracy. Warto w tym czasie próbować na własną rękę podnosić własne kwalifikacje, choćby poprzez pod szlifowanie języka obcego. Nie dość, że będzie nam łatwiej znaleźć pracę, gdyż coraz częściej znajomość języków jest nie tylko mile widziana, ale wręcz wymagana przez pracodawców, ale również nie wypadniemy z „rytmu” ciągłej nauki, a także wyćwiczymy w sobie samodyscyplinę. Możemy też ten czas wykorzystać na zdobywanie całkowicie nowych umiejętności i poszukiwanie innych możliwości na rozwój, gdyż może akurat uda nam się odnaleźć nową branżę, która nas zafascynuje i da nam większe szanse na zdobycie wymarzonego zatrudnienia.

Zdobycie nowych umiejętności kompetencji umożliwiają znalezienie lepszej pracy – bez odpowiednich kompetencji zawodowych nie ma co liczyć na dobrą pracę. Szkolenia i kursy umożliwiają zdobycie tak bardzo poszukiwanych kwalifikacji zawodowych zobacz jakie szkolenia zawodowe http://www.szkolenia24h.pl/oferty/kat_zawodowe/ są dostępne – warto zwrócić uwagę na możliwość zdobycia nowego zawodu i na rozwój osobisty zwiększający własny potencjał.

 

2 thoughts on “Motywacja w szukaniu pracy”

  1. Dobrym sposobem na pokazanie swoich możliwości jest prowadzenie swojego bloga.
    Można przecież w kazdym dniu napisać coś z zakresu w jakim specjalizujemy się, doradzać innym, pisać artykuły do przedruku.
    W obecnych czasach CV to podstawa, ale pracodawca może sprawdzić na google nazwisko ubiegającego się o pracę.
    Jeśli ktoś ma wyższe wykształcenie i ubiega się o wysokie stanowisko ale google nie może znaleźć jego nazwiska, jest to podejrzane. Jeśli znajdzie na facebooku czy na innych portalach społecznościowych, też nie zrobi to wrażenia na nikim. Jeśli jednak masz napisanych kilkaset artykułów, prowadzisz swojego bloga, uchodzisz za eksperta w twojej społeczności na internecie, z pewnością znajdziesz dobrą pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *